2024 N11 Pazaryeri Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

1 Ocak 2024 0 Yorum

N11 kârlılık nasıl hesaplanır? N11 kargo hesaplaması nasıl yapılır? N11 kargo ücreti nasıl hesaplanır? N11 komisyon nasıl hesaplanır? N11 komisyon ücreti nasıl hesaplanır? N11 satıcı puanı nasıl hesaplanır? N11 komisyon tutarı nasıl hesaplanır? N11 kargo tutarı nasıl hesaplanır? N11 kâr ve zarar hesabı nasıl yapılır?


Öncelikle hesaplamalarınızı yapabilmeniz için aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır:

  • Satış Fiyatı: N11‘de ürününüz için belirlemiş olduğunuz KDV dahil ürün satış fiyatı
  • Alış Fiyatı: N11‘de satacağınız ürününüzün KDV dahil ürün alış fiyatı
  • Komisyon: N11‘de satışını yapacağınız ürününüzün kategorisine göre yapılacak kesinti
  • Kargo Fiyatı: Ürününüzü kargoya teslim etmiş olduğunuzda kargo tarafından kesilen kdv dahil ücret
  • Pazarlama Hizmet Tutarı: N11 tarafından tahsis edilen sipariş başına standart reklam gideri

Komisyon ve Pazarlama Hizmet Tutarı Hesaplama

Komisyon tutarının ve pazarlama hizmeti giderinin hesaplanmasında satış fiyatınızı belirlemiş olmanız ve (N11’de satışını yapacağınız ürününüzün kategorisine bağlı olarak değişmekte olan) komisyon oranını bilmeniz gerekmekte olup belirlediğiniz satış fiyatınız üzerinden yüzdelik olarak hesaplamalısınız.

N11 güncel komisyon ve pazarlama hizmeti oranlarına ait bilgilere aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.


N11 Güncel Komisyon ve Pazarlama Hizmeti Oranları

N11 Komisyon Oranları


Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.

N11 Komisyon Formülü

Örneğin giyim & ayakkabı ana kategorisinin çocuk giyim alt kategorisinde yapacağınız bir satış için komisyon oranını %20 ve pazarlama hizmeti oranı %0,8’dir. Satış fiyatı 100 ₺ olan ürününüz için bu kategoride komisyon tutarınız 100(20/100)= 20 ₺’dir. Pazarlama hizmeti tutarınız ise 100(0,008)= 0,8 ₺’dir.

Kargo Ücretleri

N11 ile anlaşmalı kargoların ürününüzün desisine bağlı olarak belirlemiş olduğu güncel kargo fiyatlarına aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kargo Firmaları


N11 Güncel Kargo Fiyatları

N11 Kargo Ücretleri


Kârlılık Hesaplama

Karlılığınızı hesaplamanız için ilgili ürünün satış fiyatı üzerinden hesapladığınız komisyon tutarınızı ve standart pazarlama giderinizi alış fiyatınızı da ekleyerek satış fiyatından çıkarmalısınız. Kargo alıcı ödemeli olduğu durumlarda elde ettiğiniz bu tutar hesabınıza yatırılmaktadır. Kargo satıcı ödemeli ise kargo tutarı da düşülerek kalan tutar hesabınıza yatırılır. Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.

N11 Kârlılık Formülü


Satış fiyatınızın 100 ₺, alış fiyatınızın 40 ₺ olduğunu ve kargo tutarınızın 2 desi olarak Sürat kargodan yollanacağını varsayarsak ürününüzün karlılığını 100–(20+0,8+40+10,03) = 29,17 ₺ bulacaksınız.