WordPress Otomatik Güncelleme Kapatma

11 Ağustos 2022 0 Yorum

WordPress güncellemesi nasıl kapatılır? WordPress otomatik güncelleme kapatma. Eklentisiz wordpress güncelleme kapatma. Otomatik güncelleme kapatma. Eklentiyle wordpress güncelleme kapatma. WordPress otomatik güncelleme eklentisi.


Ekim 2013 tarihinde versiyon 3.7 ile wordpress içerik yönetim sistemine bir özellik ekledi o da küçük sürüm güncellemelerinin (Minor releases) otomatik olarak yapılabilmesiydi, buda sonradan ana sürümlerinde otomatik güncellenmelerini mümkün kıldı.

Güncellemelerin el değmeden otomatik yapılması bazı açılardan büyük fayda sağlayabilir mesela bir site açıp sonrada dünya turuna çıkan birinin wordpress sürüm güncellemesi ile uğraşmaya pek vakti olmayacaktır ve o sırada bulunan bir açık sitesinin hacklenmesine veya kullanılmaz hale gelmesine sebep olabilecektir oysa otomatik güncellendiği zaman böyle bir tehlike söz konusu değil, peki ama neden Otomatik güncellemeyi kapatmak isteyelim;

WordPress sitesini herhangi bir eklenti kurmadan kullanan var mıdır bilemiyorum lakin varsa bile elle wordpress ana dosyalarını editleyip kodlar girmiştir çünkü başka türlü özelleştirilmesine imkan yok mesela bu bu sitenin kullandığı bazı özellikler wordpress ana dosyalarının editlenip php dilinde yazılan bazı dosyalarla harmanlanması ile oluşmuştur hal böyle olunca site sahibinden habersiz bir güncellemenin olası tehlikeleri şunlardır:


  1. Eklenti (Plugin) ile kullandığınız fonksiyonlardan bir veya birkaçı çalışmaz hale gelebilir.
  2. Uyumsuzluk oluşturabilecek bir eklenti yayının durmasına sebep olabilir.
  3. Eğer wordpress ana dosyaları editlenip ihtiyaca göre belirli fonksiyonlar kazandırmak için özel yazılmış php dosyaları ile harmanlanmışsa temada bozulmalar veya yayın yapamama sorunu oluşabilir.

Wordpress Hatası

Yakın zamanda wordpress tabanlı sitelerinin yayını 8-9 saat civarında durdu bunun sebebi gece yarısı otomatik güncellenen wordpress sürümünün yol açtığı aksaklıklar zinciri idi. Bu oldukça ciddi bir kesintidir, oysa güncelleme bizim kontrolümüzde olsaydı öncelikle deneme sitesinde güncelleyecek ve aksaklıkları giderdikten sonra ana siteye uygulayabilecektik. Böylece hiç kesinti olmadan yayına devam edebilecektik.

WordPress destek sitesi bizim başımıza gelene benzer birçok olay ile doludur, gecikmeli güncelleme ile eklenti (Plugin) yapımcılarına da hataları giderme şansı tanımız oluruz ve böylece güncelledikten sonra çok daha sorunsuz bir site ile yayına devam edebiliriz


WordPress Otomatik Güncellemelerini Durduralım

Güncelleme oldukça genel bir kavram, WordPress kendi sistem güncellemesi var, eklentilerin güncellemeleri var ve tema güncellemeleri var.

Manuel wp-config.php Dosyasına Kod İlavesi Kapatma

Eğer tüm güncellemeleri durdurmak istersek aşağıdaki kodu kullanmamız gerekecektir.

define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );

WordPress kendini güncellemesin fakat eklentiler ve/veya temalar güncellensin istiyorsak aşağıdaki kodları kullanmamız gerekecektir.

define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', false );
add_filter( 'auto_update_plugin', '__return_true' );
add_filter( 'auto_update_theme', '__return_true' );

Aşağıdaki resim kodun wp-config.php dosyasına eklenmiş halini göstermektedir.

Wordpress Güncellenmesin Kodlu


Eklenti İle Kapatma

Peki biz kodlardan anlamıyoruz bunlarla uğraşmak istemiyoruz bu iş için eklenti yok mudur derseniz evet var Easy Updates Manager belkide bu konuda çıkartılmış en güncel eklentilerden biri (Diğerleri 2 yıldan uzun süredir güncellenmemiş).

Easy Updates Manager İndir 

Diğer bir çözüm olarak belkide şu olabilir WordPress versiyonunu atıyorum 99 yaparız böylece version kontrolünde asla güncellemez elbette bunun için yine belirli dosyaların editlenmesi gerekecektir denemeden birşey demek güç mesela wp-includes/version.php dosyasında değişiklik yapıp denenebilir.