2024 ÇiçekSepeti Pazaryeri Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

1 Ocak 2024 0 Yorum

ÇiçekSepeti kârlılık nasıl hesaplanır? ÇiçekSepeti kargo hesaplaması nasıl yapılır? ÇiçekSepeti kargo ücreti nasıl hesaplanır? ÇiçekSepeti komisyon nasıl hesaplanır? ÇiçekSepeti komisyon ücreti nasıl hesaplanır? ÇiçekSepeti satıcı puanı nasıl hesaplanır? ÇiçekSepeti komisyon tutarı nasıl hesaplanır? ÇiçekSepeti kargo tutarı nasıl hesaplanır? ÇiçekSepeti kâr ve zarar hesabı nasıl yapılır?


ÇiçekSepeti’nde satış fiyatının, komisyon kesintisinin, karlılığının ve kargo ücretinin nasıl hesaplanacağı hakkında detaylı bilgiye aşağıda ulaşabilirsiniz.

Öncelikle ÇiçekSepeti pazaryeri hesaplamalarınızı yapabilmeniz için aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır;

  • Satış Fiyatı: ÇiçekSepeti’nde sergilediğiniz KDV dahil ürün satış fiyatı
  • Alış Fiyatı: ÇiçekSepeti’nde satış yapacağınız ürünün KDV dahil ürün alış fiyatı
  • Komisyon: ÇiçekSepeti’nde satış yapmakta olduğunuz kategoriden yapmış olduğu kesinti
  • Kargo Fiyatı: Ürününüzü kargoya teslim etmiş olduğunuzda kargo tarafından kesilen KDV dahil ücret
  • Güvenli Ödeme Altyapısı Kullanımı Bedeli: Satış işlemi ödemesinin müşteriden tahsil edilmesini ve satıcıya iletilmesini sağlamakta olan ve de ÇiçekSepeti tarafınca geliştirilen yazılımın kullanımından dolayı bu ücret alınır.
  • Listeleme Bedeli: ÇiçekSepeti mağazasında yer alan, ilgili ayda satılan her bir tekil ürünün kodu adına ÇiçekSepeti tarafınca belirlenmiş olan tutar ödenmelidir.

Komisyon Tutarı Hesaplama

Komisyon tutarının hesaplanmasında satış fiyatınızı belirlemiş olmanız ve ÇiçekSepeti’nde satışını yapacağınız ürününüzün kategorisine bağlı olarak değişmekte olan komisyon oranını bilmeniz gerekmekte olup belirlediğiniz satış fiyatınız üzerinden yüzdelik olarak hesaplamalısınız.

ÇiçekSepeti güncel komisyon oranlarına ait bilgilere aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.


ÇiçekSepeti Güncel Komisyon Oranları

ÇiçekSepeti Komisyon Oranları


Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.

Komisyon Formülü

Örneğin tasarım çiçek kategorisinde yapacağınız bir satış için komisyon oranını %30 ’dur. Satış fiyatı 100 ₺ olan bir ürününüz için bu kategori için komisyon tutarınız 100*(30/100)= 30 ₺’dir.


Güvenli Ödeme Altyapısı Kullanım Bedeli

Pazaryerinde yapılan KDV dahil satış bedeli üzerinden %1,5 oranında güvenli ödeme altyapısı kullanımı bedeli tahsil edilmektedir. Satış işlemi ödemesinin müşteriden tahsil edilmesini ve satıcıya iletilmesini sağlamakta olan ve de ÇiçekSepeti tarafınca geliştirilen yazılımın kullanımından dolayı bu ücret alınır.

Örneğin tasarım çiçek kategorisinde yapacağınız bir satış için güvenli ödeme altyapısı kullanım bedeli %1,5 ’dur. Satış fiyatı 100 ₺ olan bir ürününüz için bu kategori için güvenli ödeme altyapısı kullanım bedeli 100*(1,5/100)= 1,5 ₺’dir.


Listeleme Bedeli

ÇiçekSepeti mağazasında yer alan, ilgili ayda satılan her bir tekil ürünün kodu adına ÇiçekSepeti tarafınca belirlenmiş olan tutar ödenmelidir. Bu tahsilat bedelinin nasıl yapıldığını aşağıda verilen tabloda görebilirsiniz.

A

B

C

D

BxD=E

Satıcının
platformda
listeli ürün
sayısı

Satıcının ilgili ayda
satış işlemi görmüş
ürün
sayısı

Satıcının ilgili
ayda aldığı
toplam sipariş
adedi

Birim
listeleme bedeli

Çiçek Sepeti’ne ödenecek
toplam
listeleme
bedeli

700 ₺

100 ₺

3500 ₺

3 ₺

300 ₺


Kargo Ücretleri

ÇiçekSepeti ile anlaşmalı kargoların ürününüzün desisine bağlı olarak belirlemiş olduğu güncel kargo fiyatlarına aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kargo Firmaları


ÇiçekSepeti Güncel Kargo Ücretleri

ÇiçekSepeti Kargo Ücretleri


Kârlılık Hesaplama

Karlılığınızı hesaplamanız için ilgili ürünün satış fiyatı üzerinden hesapladığınız komisyon tutarınızı ve hizmet bedelinizi alış fiyatınızı da ekleyerek satış fiyatından çıkarmalısınız. Kargo alıcı ödemeli olduğu durumlarda elde ettiğiniz bu tutar hesabınıza yatırılmaktadır. Kargo satıcı ödemeli ise kargo tutarı da düşülerek kalan tutar hesabınıza yatırılır. Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.

Çiçek Sepeti Kârlılık Formülü


Satış fiyatınızın 100 ₺, alış fiyatınızın 40 ₺ olduğunu ve kargo tutarınızın 10 ₺ olduğunu varsayarsak ürününüzün karlılığını 100–(30+40+10+1,5+3)= 15,5 ₺ bulacaksınız.