2024 Trendyol Pazaryeri Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

1 Ocak 2024 0 Yorum

Trendyol kârlılık nasıl hesaplanır? Trendyol kargo hesaplaması nasıl yapılır? Trendyol kargo ücreti nasıl hesaplanır? Trendyol komisyon nasıl hesaplanır? Trendyol komisyon ücreti nasıl hesaplanır? Trendyol satıcı puanı nasıl hesaplanır? Trendyol komisyon tutarı nasıl hesaplanır? Trendyol kargo tutarı nasıl hesaplanır? Trendyol kâr ve zarar hesabı nasıl yapılır?


Trendyol’da satış fiyatının, komisyon kesintisinin, karlılığının ve kargo ücretinin nasıl hesaplanacağı hakkında detaylı bilgiye aşağıda ulaşabilirsiniz.

Öncelikle trendyol pazaryeri hesaplamalarınızı yapabilmeniz için aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır;

  • Satış Fiyatı: Trendyol‘da sergilediğiniz KDV dahil ürün satış fiyatı
  • Alış Fiyatı: Trendyol‘da satış yapacağınız ürünün KDV dahil ürün alış fiyatı
  • Komisyon: Trendyol‘da satış yapmakta olduğunuz kategoriden yapmış olduğu kesinti
  • Kargo Fiyatı: Ürününüzü kargoya teslim etmiş olduğunuzda kargo tarafından kesilen KDV dahil ücret

Komisyon Tutarı Hesaplama

Komisyon tutarının hesaplanmasında satış fiyatınızı belirlemiş olmanız ve Trendyol‘da satışını yapacağınız ürününüzün kategorisine bağlı olarak değişmekte olan komisyon oranını bilmeniz gerekmekte olup belirlediğiniz satış fiyatınız üzerinden yüzdelik olarak hesaplamalısınız.

Trendyol güncel komisyon oranlarına ait bilgilere aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Trendyol Güncel Komisyon Oranları

Trendyol Komisyon Oranları


Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.

Komisyon Formülü

Örneğin ana kategorisi aksesuar olan çanta alt kategorisinde yapacağınız bir satış için komisyon oranını %21 ’dir. Satış fiyatı 100 ₺ olan bir ürününüz için bu kategori için komisyon tutarınız 100*(21/100)= 21 ₺’dir.


Kargo Ücretleri

Trendyol ile anlaşmalı kargoların ürününüzün desisine bağlı olarak belirlemiş olduğu güncel kargo fiyatlarına aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tam listeye ise buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Kargo Firmaları


Trendyol Güncel Kargo Ücretleri

Trendyol Kargo Ücretleri


Kârlılık Hesaplama

Karlılığınızı hesaplamanız için ilgili ürünün satış fiyatı üzerinden hesapladığınız komisyon tutarınızı ve hizmet bedelinizi alış fiyatınızı da ekleyerek satış fiyatından çıkarmalısınız. Kargo alıcı ödemeli olduğu durumlarda elde ettiğiniz bu tutar hesabınıza yatırılmaktadır. Kargo satıcı ödemeli ise kargo tutarı da düşülerek kalan tutar hesabınıza yatırılır. Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.

Kârlılık Formülü


Satış fiyatınızın 100 ₺, alış fiyatınızın 40 ₺ olduğunu ve kargo tutarınızın 2 desi olarak Aras kargodan yollanacağını varsayarsak ürününüzün karlılığını 100 – (21+40+10,50) = 28,50 ₺ bulacaksınız.

Komisyon Kesintisi Nasıl Tahsil Edilir?

Trendyol tamamlanan her sipariş için, müşteri veya sistem tarafından onaylanmasından itibaren sözleşmede geçerli olan zamandan sonra komisyon tutarı kesintilerini yaparak satıcıların ödemelerini gerçekleştirmektedir.