2024 Amazon Pazaryeri Komisyon Oranları

1 Ocak 2024 0 Yorum

Amazon komisyon oranları nedir? Amazon kategori bazlı komisyon oranları nelerdir? Amazon siparişlerinden ne kadar komisyon kesiliyor? Amazon komisyonlarına KDV dahil mi? Amazon komisyon oranları nasıl hesaplanır?


Amazon Satış Ücret Çizelgesi

Doğru satış komisyonunu ödediğinizden emin olmak için, ürünlerinizi web sitesinde listelerken kategorilerini mümkün olduğunca doğru seçmelisiniz.

Amazon, aşağıda belirtilen geçerli ücretler veya Amazon tarafından size bildirilen her türlü ücret (Amazon’un zaman zaman sunabileceği promosyonlu ücretler gibi) oranında (hangisi daha düşükse) kesinti yapar.

TR Amazon Sitesi

Eğer satış yaptığınız web sitesi Amazon.com.tr ise aşağıdaki satış ücretleri geçerlidir.

Amazon.com.tr ücret yapısında iki ana bileşen vardır:

Aylık Abonelik Ücreti + Satış Komisyonu


Amazon Aylık Abonelik Ücreti

Satış Planı için aylık abonelik ücreti 99 ₺+KDV’dir. Amazon’da Satış hizmetine erken kayıt olanlar, sınırlı bir süre için bu ücreti ödemeyecektir.

Fırsat, Amazon.com.tr’ye kayıt olan mevcut ve yeni satıcı hesapları için geçerlidir. 15 Ocak 2018 tarihinden itibaren kayıt olan tüm satıcılar fırsattan otomatik olarak yararlanmış olur. Fırsat süresince satıcılar, 99 ₺+KDV olan aylık abonelik ücretini ödemezler, ancak Amazon’da Satış Ücret Çizelgesi’nde belirtildiği üzere, ilgili kategorilerin satış komisyonunu ödemek zorundadırlar. Bu fırsat sınırlı bir süre için geçerlidir. Amazon, 3 ay önceden duyurulacak şekilde promosyonu değiştirme veya iptal etme hakkını gizli tutar.

Satış Komisyonları

Satıcılar, ürün kategorisine bağlı olarak, sattıkları her ürün için farklı oranlarda satış komisyonu öder (satış komisyonları, varsa KDV’ye tabidir).

Amazon, tüm ürünlerde toplam satış fiyatı üzerinden hesaplanan geçerli satış komisyonu yüzdesi oranında kesinti yapar. Toplam satış fiyatı, ürün fiyatı ve kargo veya hediye paketi ücretleri dahil olmak üzere, alıcı tarafından ödenen toplam tutardır.

Satış komisyonları, aşağıda listelendiği gibi kategoriye göre değişir.


Kategoriler

Satış Komisyonu

Kategoriler

Satış Komisyonu

Fotoğraf Makinesi

%6

Mutfak (Küçük Ev Aletleri)

%6

Cep Telefonu

%6

Oyuncaklar ve Oyunlar

%10

Giyim

%10

Kitaplar

%10

Bilgisayar

%6

Bebek Ürünleri (Giyim hariç)

%10

Elektronik

%6

Ofis Ürünleri

%10

Elektronik Aksesuarlar

%10

Spor

%10

Kişisel Bakım Cihazları

%10

Ayakkabılar, Kol Çantaları ve Ayakkabı Aksesuarları

%10

Yapı Market, Mutfak Eşyaları ve Dekorasyon

%10

Güzellik

%10

Sağlık ve Kişisel Bakım

%10


Amazon Güncel Detaylı Komisyon Oranları

Amazon Komisyon Oranlarını İndir