2024 Hepsiburada Pazaryeri Kargo Gecikme Cezası ve Diğer Cezalar

1 Ocak 2024 0 Yorum

Hepsiburada kargo gecikme cezası nedir? Hepsiburada kargo gecikme cezası ne kadar? Hepsiburada kargo gecikme cezası nasıl hesaplanır? Diğer Platformlarda olduğu gibi Hepsiburada platformunda da gelen siparişleri zamanında kargoya vermezseniz, hiç vermezseniz veya Hepsiburada satıcı üyelik sözleşmesinde belirtilen ihlalleri yapmanız durumunda bazı cezai yaptırımlarla karşılaşmaktasınız. Peki, Hepsiburada kargo gecikme cezası veya diğer ihlallerde uygulanacak cezai işlemler nelerdir?


Hepsiburada Kargo Gecikme Cezası

Satıcı üyelik sözleşmesine göre Satıcının sipariş edilen ürünü, sipariş edilen tarihten sonraki 2 iş günü içinde kargoya teslim etmesi gerekmektedir. Sipariş verilen gün bu 2 iş günlük süreye dahil olmayıp cumartesi günü dahildir.

Belirtilen bu sürede aksaklık yaşanması durumunda Hepsiburada aşağıdaki tabloda belirtilen tutarda gecikme cezasını satıcıya fatura edecektir.

Geciken Gün

Faturalandırılacak Tutar

Kargo Teslim Süresi + 1 Gün

5 ₺

Kargo Teslim Süresi + 2 Gün

10 ₺

Kargo Teslim Süresi + 3 Gün ve Fazlası

15 ₺


Siparişin Gönderilmemesi

Satıcı, ürünün stokta olmaması ve temin edilememesi nedeniyle sipariş için iptal talebi iletmesi veya herhangi bir bildirim yapmaksızın alıcıya siparişi teslim etmemesi nedeniyle aşağıdaki tabloda belirtilen tutarlar oranında Hepsiburada tarafından cezalandırılır.

Ürün Bedeli

Faturalandırılacak Tutar

0-20 ₺

10 ₺

21-500 ₺

25 ₺

501-1000 ₺

50 ₺

1000 ₺ Üzeri

Ürün Bedelinin Yüzde 5’i ( Maks. 250 ₺)


Fatura Gönderilmemesi ve İade Kabul Edilmemesi

Satıcının sipariş bilgilerini kullanarak alıcıyı araması veya müşteri tarafından iade edilen ürünün kabul etmemesi ve almaması veya ürünün faturasını göndermemesi durumlarında Hepsiburada tarafından aşağıdaki tutarlar adedince cezai yaptırım uygulanır.

Ürün Bedeli

0-20 ₺

21-200 ₺

201-500 ₺

500 ₺ Üzeri

Fatura Bedeli

Ürünün Değeri Kadar

20 ₺

50 ₺

100 ₺


Yukarıda belirtilen tutarlar güncel rakamlar olup, satıcı üyelik sözleşmesi gereğince Hepsiburada rakamlarda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu durumda satıcılar bilgilendirilecektir. Satıcı üyelik sözleşmesini detaylı incelemek isterseniz mağaza panelinizden giriş yaparak ”Belgelerim” kısmından sözleşmeyi inceleyebilirsiniz.