2024 Hepsiburada Pazaryeri Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

1 Ocak 2024 0 Yorum

Hepsiburada kârlılık nasıl hesaplanır? Hepsiburada kargo hesaplaması nasıl yapılır? Hepsiburada kargo ücreti nasıl hesaplanır? Hepsiburada komisyon nasıl hesaplanır? Hepsiburada komisyon ücreti nasıl hesaplanır? Hepsiburada satıcı puanı nasıl hesaplanır? Hepsiburada komisyon tutarı nasıl hesaplanır? Hepsiburada kargo tutarı nasıl hesaplanır? Hepsiburada kâr ve zarar hesabı nasıl yapılır?


Hepsiburada’da satış fiyatının, komisyon kesintisinin, karlılığının ve kargo ücretinin nasıl hesaplanacağı hakkında detaylı bilgiye aşağıda ulaşabilirsiniz.

Öncelikle hepsiburada pazaryeri hesaplamalarınızı yapabilmeniz için aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız olacaktır;

  • Satış Fiyatı: Hepsiburada‘da sergilediğiniz KDV dahil ürün satış fiyatı
  • Alış Fiyatı: Hepsiburada‘da satış yapacağınız ürünün KDV dahil ürün alış fiyatı
  • Komisyon: Hepsiburada‘da satış yapmakta olduğunuz kategoriden yapmış olduğu kesinti
  • Kargo Fiyatı: Ürününüzü kargoya teslim etmiş olduğunuzda kargo tarafından kesilen Kdv dahil ücret
  • Hizmet Bedeli: Hepsiburada tarafından tahsis edilen sipariş başı işlem ücreti gideri

Komisyon Tutarı Hesaplama

Komisyon tutarının hesaplanmasında satış fiyatınızı belirlemiş olmanız ve Hepsiburada‘da satışını yapacağınız ürününüzün kategorisine bağlı olarak değişmekte olan komisyon oranını bilmeniz gerekmekte olup belirlediğiniz satış fiyatınız üzerinden yüzdelik olarak hesaplamalısınız.

Hepsiburada güncel komisyon oranlarına ait bilgilere aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tam listeye ise buraya tıklayarak bakabilirsiniz.


Hepsiburada Güncel Komisyon Oranları

Hepsiburada Komisyon Oranları


Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.

Komisyon Formülü

Örneğin cep telefonu ana kategorisinde yapacağınız bir satış için komisyon oranını %5,93 olduğunu varsayalım. Satış fiyatı 5.000 ₺ olan bir ürününüz için bu kategori için komisyon tutarınız 5.000(5,93/100)= 296,5 ₺’dir.


Hizmet Bedeli

1 Ocak 2021 tarihi itibariyle 50 ₺ üzerindeki siparişlerden alınacak hizmet bedeli tutarı 1 ₺+KDV olarak güncellenmiştir. Dolayısıyla hepsiburada üzerinden 50 ₺ üzeri satış yaptığınızda ek olarak 1 ₺+KDV = 1.18 ₺ daha ödeme yapmanız gerekecektir.

Kargo Ücretleri

Hepsiburada ile anlaşmalı kargoların ürününüzün desisine bağlı olarak belirlemiş olduğu güncel kargo fiyatlarına aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tam listeye ise buraya tıklayarak bakabilirsiniz.

Kargo Firmaları


Hepsiburada Güncel Kargo Ücretleri

Hepsiburada Kargo Ücretleri


Kârlılık Hesaplama

Karlılığınızı hesaplamanız için ilgili ürünün satış fiyatı üzerinden hesapladığınız komisyon tutarınızı ve hizmet bedelinizi alış fiyatınızı da ekleyerek satış fiyatından çıkarmalısınız. Kargo alıcı ödemeli olduğu durumlarda elde ettiğiniz bu tutar hesabınıza yatırılmaktadır. Kargo satıcı ödemeli ise kargo tutarı da düşülerek kalan tutar hesabınıza yatırılır. Sizin için bu hesaplamanın daha kolay olması adına aşağıdaki formülü kullanmanızı öneririz.

Kârlılık Formülü


Satış fiyatınızın 5.000 ₺, alış fiyatınızın 3.500 ₺ olduğunu ve kargo tutarınızın 4 desi olarak Mng kargodan yollanacağını varsayarsak ürününüzün karlılığını 5.000 – ( 296,5+ 3.500+ 11,83 + 1,18 ) = 1,190,49 ₺ bulacaksınız.