Kargo Maliyeti Desi Hesaplama

17 Şubat 2022 0 Yorum

Desi hesaplama nasıl yapılır? Kargo desisi nasıl hesaplanır? Kargo maliyeti nasıl hesaplanır? Pazaryeri kargo maliyeti hesaplaması nasıl yapılır? Pazaryeri desi hesaplaması nasıl yapılır? Tüm bu başlıkların detaylarını yazımızda sizler için açıklamaya çalıştık.


Kargo Desisi Nedir?

Kargolarınızın hacimsel ağırlığına desi denmektedir. Kargo şirketleri fiyatlarını desi üzerinden hesaplamaktadır. Bu yüzden bir e-ticaret sitesi sahibinin veya girişimcisinin kargo desi hesaplama yöntemlerini bilmesi gerekir. Ticarette en önemli şeylerden biri neye ne kadar ödemen gerektiğini bilmektir. Kargo ödeme yapılacak kalemlerden sadece bir tanesi olmasına rağmen en önemlilerindendir.

Kargo maliyetlerini bilmek ürününüzün fiyatını belirleme konusunda da önemli etmenlerden biridir. Satıcılar maliyet üzerine karlarını ekleyerek sattıkları ürünleri müşteriye ulaştırır. Bu yüzden hiçbir e-ticaret girişimcisi zarar etmek istemez. Kargo için gereğinden fazla harcama yapmak sizi zarara sokabilir.

Kargo Desisi Nasıl Hesaplanır?

Bir ürünün desisi o ürünün hacimsel ağırlığı anlamına gelmektedir ve basit bölme ve çarpma işlemleriyle desi hesaplaması yapmak mümkündür. Yani, temel dört işlem bilen hemen herkes ürünlerin desilerini kafasından bile hesaplayabilir. Tabii, çoğu zaman tam sayılar çıkmaz. Hesap makinesi kullanmak böyle bir durumda size yardımcı olacaktır.

Desi hesaplanırken yollanacak kolinin ya da kutunun en, boy ve yüksekliği birbirleriyle çarpılır. Çıkan sonuç ise 3000’e bölünür. Sonuç bize kolinin desisini gösterir ve kargo fiyatı hakkında da kesin bir ipucu verir. Aşağıdaki örneklerden desi hesaplaması konusunda fikir edinebilirsiniz.


Kargo Maliyeti Hesaplama Yöntemi

Desi, kargo işlemlerinde hacimsel ağırlık anlamına gelen kelimedir. Kargo ile gönderilen paketin/kolinin desisi; en, boy ve yüksekliğinin santimetre cinsinden çarpılıp 3000’e bölünmesiyle hesaplanır.

Poşet ise poşetin uçtan uca en, boy, yüksekliği alınarak hesaplanır. Paketin ağırlığı desi ölçüsünden fazla ise faturalandırma ağırlık ölçümüne göre yapılır.

Desi Hesaplama


Kargo Anlaşması Nedir?

Kargo anlaşması bir e-ticaret sitesi ve kargo firması arasında yapılan, desiye bağlı fiyat üzerinden indirim sağlanarak e-ticaret sitesine bir miktar indirim yapılmasını sağlayan, böylelikle de maliyeti düşüren bir anlaşmadır. E-ticaret sitesi kargo firmasının devamlı müşterisi olacağından bu anlaşma kargo firması açısından da faydalı bir anlaşmadır.

Kargo anlaşmaları sayesinde desi üzerinden belirlenen fiyatlar azalır ve bu da e-ticaret firması tarafından müşteriye malın daha ucuza satılmasına olanak sağlayabilir. Maliyetteki indirim ürünün satış fiyatına yansıtıldığında müşteriler siteden alışveriş yapma konusunda daha hevesli olabilir.

E-ticaret sitesi ve kargo firması arasındaki bu anlaşma fiyatta bir sabitlenmeye sebep olur. Böylece e-ticaret sitesinin maliyetleri düşerken kargo firması da site sayesinde sürekli kazanmaya başlar. Bu anlaşmalar hem e-ticaret girişimcisine hem kargo firmasına hem de müşteriye büyük avantaj sağlar.


Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır?

Bir e-ticaret şirketinin bir kargo firmasıyla anlaşma yapması için çeşitli adımların izlenmesi gerekmektedir. Faturalandırmalar şirket adına yapılacaktır. Kargo firmaları e-ticaret şirketlerinden çeşitli belge ve evraklar talep etmektedir. Evraklar tamamlandığında kargo anlaşması da sağlanmış olur. Kargo anlaşması için gerekli olan evrakları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Sözleşme
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Vergi Levhası
  • İmza Sirküleri
  • Ticaret Sicil Gazetesi

Tüm bu belgeleri tamamlayıp sözleşme imzalandıktan sonra e-ticaret firması kargolarını en kısa sürede indirimli olarak göndermeye başlayabilecektir. Sözleşmenin kabulü çok da uzun bir süreç değildir. Anında gerçekleşebilen bir işlemdir. Karşılıklı imzalar atılmasının ardından kargo anlaşması tamamlanacak ve iki taraf için de kazançlı bir durum ortaya çıkacaktır.