Domain & Alan Adı Uzantıları ve Anlamları

19 Şubat 2022 0 Yorum

Domain uzantıları nelerdir? Domain uzantıları ne anlama geliyor? Alan adı uzantıları nelerdir? Alan adı uzantıları ne anlama geliyor? İnternet sitesi için hangi domain & alan adı seçilmelidir? Sektörlerin domain & alan adı uzantıları nelerdir?


Domain (Alan adı), bir web sitesinin internetteki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Örneğin şu anda gezmekte olduğunuz sitenin alan adı pazaryeridestek.com ’dur. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Örneğin pazaryeridestek.com alan adı tarayıcı adres barına yazıldığında tarayıcı bu alan adını önce IP adresine çevirir, daha sonra kullanıcıyı bu IP adresine sahip bilgisayara yönlendirir. Dolayısıyla web sitesinin ziyaret edilebilmesi için kullanıcıların IP adresini bilemeyecekleri göz önünde bulundurulmalı ve siteye daha kolay ve akılda kalıcı bir alan adı alınmalıdır.


Alan adları uzantıları global ve yerel olmak üzere iki farklı gruba ayrılıyor diyebiliriz. Bunlardan en sık duyduğunuz şüphesizi .com uzantısıdır.

Alan Adları

.com = Ticari alan adı olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaya başlamıştır. İngilizce de ” commercial” anlamına gelmektedir.
.net = İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen “network” kelimesinden kısaltılmıştır.
.org = Organizasyonlar için kullanılır “organization” kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır.
.biz = Bu uzantı iş, ticaret anlamına gelen “business” kelimesinden kısaltılmıştır.
.info = Uzantısı bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede “information” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.pro = Profesyonel anlamına gelmektedir. İngilizcede professional” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.name = Gerçek isimler için bu uzantı kullanılmaktadır. İngilizcede “nickler” kelimesinden üretilmiştir.
.edu = Eğitim kurumları için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. “education” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.gov = Devlet kuruluşlarının alan adı uzantısıdır. “government” kelimesinin kısaltılmışıdır.


2014 yılı itibari ile domain uzantılarında alışılmış domain uzantıları dışında yeni GTLD isimlerde kabul edilmiştir. Yeni domain uzantıları aşağıda listelenmiştir.

Yeni Alan Adı Uzantıları Listesi

.club
.design
.global
.guru
.life
.media
.news
.online
.photography
.rocks
.shop
.site
.solutions
.space
.store
.tech
.today
.website
.xyz


Bunların dışında ülke alan adlarının kısaltılmışlarını’da kullanılmaktadır.

.tr = Türkiye
.us = Amerika Birleşik Devletleri
.de = Almanya (Deutschland)

Bazı ülke uzantıları kayıtlarında o ülke ikamet adresi belirtmek zorunludur. Detaylar için müşteri temsilcinizden bilgi alabilirsiniz.
Sitemiz üzerinden domain ücretleri, sıkça sorulan sorular, ücretsiz servislerimiz, güncel ülke uzantıları ve gerekli evraklar hakkında bilgi alabilirsiniz.