Site Haritası(Sitemap) Nedir? Nasıl Oluşturulur? Google’a Nasıl Eklenir?

17 Mart 2022 0 Yorum

Site haritası (sitemap) internet sitenizin arama motorlarında yer alması ve seo değerleri için çok önemlidir. Google gibi arama motorları internet sitenizin site haritasına bakarak sayfalarınızı okuyabilir.

XML site haritaları SEO için de faydalıdır, çünkü Google, dahili bağlantınız mükemmel olmasa bile, temel web sayfalarınızın hızlı bir şekilde bulunmasını sağlar.


XML Site Haritaları Nedir?

Google ’ın web sitenizin her sayfasını taramasını istiyorsunuz, ancak bazen sayfalar kendilerini gösteren herhangi bir iç bağlantı olmadan sunucuda bulunarak, botlar tarafından bulunmayı zorlaştırıyor.

Bir XML site haritası, bir web sitesinin önemli sayfalarını listeler, Google ’ın hepsini bulup taramasını sağlar ve web sitenizin yapısını anlamasına yardımcı olur.

Yoast XML Site Haritası


Yukarıda Yoast SEO eklentisi tarafından oluşturulan XML site haritası var. Yazının ilerleyen bölümünde eklentinin en iyi XML site haritalarını oluşturmanıza nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağız. Bu eklentiyi kullanmıyorsanız, site haritanız biraz farklı görünebilir ancak mantıken aynı şekilde çalışacaktır.

Gördüğünüz gibi, Yoast.com XML site haritası birkaç site haritası gösteriyor: post-sitemap.xml, page-sitemap.xml, video-sitemap.xml vb. Bu sınıflandırma bir sitenin yapısını olabildiğince açık kılar. Dizin site haritalarından birine tıkladığınızda, söz konusu site haritasındaki tüm URL ’leri görürsünüz. Örneğin, post-sitemap.xml bağlantısını tıklarsanız, tüm Yoast.com ’un yazı URL ’lerini görürsünüz.

Site Haritalarını Neden Oluşturmamız Gerekiyor?

Sitemizi Google ’a kayıt ettikten sonra Google botları belli aralıklarla sitemizi ziyaret eder ve içeriklerimizi indexler. Tabi bu botlar geldikleri zaman site dosyalarımız arasında site haritasını ararlar. Tüm içeriklerimizi bu site haritaları üzerinden alır ve indexler. Bu yüzden site haritaları oluşturulup mutlaka Google Search Console ’a eklenmelidir. Site haritası oluşturmak için birçok farklı yöntem bulunuyor.

Örneğin; WordPress alt yapısını kullanarak bir web sitesi yaptıysanız Yoast Seo gibi eklentilerle site haritasını eklenti ayarlarından oluşturabilirsiniz.

Kendi altyapısı olanlar ve farklı alt yapıları kullananların da site haritalarını kendileri oluşturabilmeleri için site haritasını online ve manuel olarak kendiniz oluşturabilirsiniz.


Site Haritası Oluşturma

İnternet sitenize site haritası oluşturmak için WordPress alt yapısı kullanıyorsanız Yoast SEO gibi eklentileri kurarak aşağıdaki resimlerde işaretlenmiş sekmeye giderek ilgili başlık altında otomatik oluşturulmuş XML site haritanızı bulabilirsiniz.

Yoast SEO Eklentisi 

Yoast XML Site Haritası


Yoast XML Site Haritası

Eğer internet siteniz WordPress altyapısına sahip değilse manuel olarak kendi site haritanızı oluşturabilirsiniz.

Manuel site haritası oluşturmak için aşağıdaki butona tıklayarak açılan sayfadaki kutuya internet sitenizin adresini girip “Start” butonuna basmanız yeterlidir.

Online Site Haritası Oluşturma 


Online XML Sitemap Oluşturma

“Start” butonuna tıkladıktan sonra yeni açılan sayfada sitemiz site haritası oluşturmak için taranmış durumda karşımıza çıkıyor. Bu açılan sayfada bulunan “WIEV SITEMAP DETAILS” butonuna tıklıyoruz.

Online XML Sitemap Oluşturma

WIEV SITEMAP DETAILS” butonuna tıkladıktan sonra son aşama olan oluşturulmuş XML site haritasını indirilebilecek şekilde yeni açılan sayfada karşımıza çıkacaktır. Yeni açılan sayfada “DOWNLOAD YOUR XML SITEMAP FILE” butonuna tıklayarak XML site haritanızı indirebilirsiniz.


Online XML Sitemap Oluşturma

XML site haritasını da bu şekilde oluşturup ardından indirebiliriz. İndirdikten sonra site haritasını internet sitenizin dosyalarının bulunduğu ana dizine yüklemeniz gerekmektedir.

Bu işlemi hosting panelinizden veya FTP programları kullanarak yükleme işlemini yapabilirsiniz.

Google Search Console’a Site Haritası Yükleme

Site haritasını XML dosyasını internet sitenizin ana dizinine yükledikten sonra linkini kopyalayarak Google Search Console panelinden “Site Haritaları” menüsünden ekleyebilirsiniz.


Search Console Site Haritası

Tüm bu işlemlerin sonunda “Site haritası başarıyla gönderildi” uyarısından sonra oluşturduğunuz XML site haritasını arama motorlarında yerinizi almanız için Search Console yüklemiş bulunmaktasınız.