Dropshipping Nedir ve Nasıl Yapılır?

25 Ekim 2021 0 Yorum

Son zamanların en çok tercih edilen e-ticaret modellerinden biri olan dropshipping’in Türkçe karşılığı stoksuz satıştır. Dropshipping modeliyle elinde stok bulundurmayan satıcı, e-ticaret mağazasına gelen siparişleri tedarikçi firmaya yönlendirir ve bu siparişlerin müşterilere ulaşmasını sağlar. Böylelikle ürün stokları tutmadan online olarak ürünü satmış olur.


Stoksuz satış ile standart perakende arasındaki en büyük fark, satış yapan tüccarın stok bulundurmaması ve envanter sahibi olmamasıdır. Ancak kulağa her ne kadar kolay para kazanılabilen bir yöntem ve maliyeti düşük bir yol gibi gelse de, dropshipping yaparken detaylara hakim olmanız gerekir. Bu yazımızda dropshipping modelinin size sunduğu avantajları ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini ele aldık. Ayrıca markalar için önemli bir e-ticaret yöntemi olan dropshipping’in başarıya ulaşması için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini de anlattık.


Dropshipping Modeli Neden Tercih Ediliyor?

E-Ticarete atılmak ve istiyorsanız, dropshipping bu alana girmek için iyi bir başlangıç olabilir. Araştırmalara göre, 2017 yılında online satış yapan mağaza sahiplerinin yüzde 27’sinin stoksuz satış modelini tercih ettikleri belirtildi. Bu oranın 2020 yılına kadar daha çok arttığı tahmin ediliyor. Her geçen yıl tercih edilme oranı yükselen dropshipping modelinin artması yalnızca e-ticaret sahiplerinin değil üreticilerin ve tedarikçilerin de gelirlerine katkı sağlıyor.

Dropshipping Nasıl Yapılır?

E-Ticarette dropshipping modelinin işleyişi şu şekilde ilerler;

 • Tedarikçiden ürünü satın alıp web sitenize koyarsınız.
 • Tüketici ürünü web sitenizden satın alır.
 • Satın alınan ürünü siz tedarikçiye iletirsiniz.
 • Tedarikçi de ürünü tüketiciye gönderir.

Dropshipping modelinde başarılı olmak için dikkat etmeniz gereken unsurlar şöyledir:

1. Yenilikçi Ürünler Belirleyin

Dropshipping’te satacağınız ürünlerin yenilikçi, kullanışlı ve trend olma potansiyeli olması çok önemlidir. Uzun vadede kar sağlayan, talep edilen, sorunlara çözüm olacak bir ürün seçmeniz işinizin daha soluklu olmasını sağlar. Özellikle lokal olmayan ve ulaşılmazı zor ürünlerin e-ticaretini yapmanız rakiplerinize göre sizi bir adım öne çıkarabilir. Bunun için kolay bulunan ürünler tercih etmemelisiniz. Ürünün yenilikçi olması, tüketiciyi merak etmeye ve alışveriş yapmaya teşvik eder.


2. Niş Kitlelere Hitap Edin

Niş kitle, pazarlamada belli mal veya hizmete ihtiyacı, karakteristik gereksinimleri olan küçük bir tüketici grubuna denir. Bu grubun isteklerini karşılayan ürünlere de niş ürün denir. Niş kitleler, yerel e-ticaret sitelerinde aradıklarını bulmakta zorlanırlar. Bu nedenle, trend ürünlerin pazarlamacıları genellikle ürünlerini seçerken belli bir konuya hitap edecek şekilde tercih yaparlar. Bu nedenler, ürünleriniz her zaman net faydalar sağlamalıdır. Malınızın, müşterinizin hayatının belirli bir yönünü nasıl daha iyi hale getireceğini vurgulamanız gerekir. Bu ürünler, bir kitle bulma ve onları size çekme olasılığını büyük ölçüde artırır.

3. Güvenilir Tedarikçiler Bulun

Dropshipping pazarında en önemli alanlardan biri tedarik aşamasıdır. Düzgün yönetilmeyen tedarik aşaması işinize son verebilir. Bu sebeple güvenilir ve bu alanda tecrübeli olan doğru tedarikçiyi bulmalısınız.

4. Alan Adı Alın ve Web Sitesi Oluşturun

Müşterilerinizin ürünlerinizi görebileceği ve aradıklarında sizi bulabilecekleri e-ticaret mağazanız için bir alan adı alın ve web sitesi oluşturun. Web sitesi kurmak sizin için zor geliyorsa Pazaryeri Destek gibi uygulamalarının avantajlarından yararlanabilirsiniz.


5. Pazarlama Çalışmaları Yapın

Tüketicilerin ürünlerinizi bulması, hangi ürünü satacağınızı ve hangi tedarikçiyle çalışacağınızı belirlemeniz kadar önemlidir. Bu yüzden web siteniz için pazarlama ve reklam çalışmaları oluşturmalısınız. Bunun için SEO çalışmaları, sosyal medya mecraları üzerinden tanıtımlar ve ücretli reklam çalışmalarından yararlanabilirsiniz.

6. Düşük Fiyatlarla Rekabet Etmeye Çalışmayın

Dropshipping’te yapılan en büyük hatalardan biri, başlangıçta belirlenen düşük ücretlerle rekabete girerek başarı beklemektir. Rakiplerinizle sadece düşük fiyat belirleyerek rekabet etmeye çalışırsanız, tüm karınızı kaybedebilirsiniz. En düşük fiyat stratejisini sadece bir üründe muazzam miktarda satışlar elde edebilen büyük firmalar kaldırabilir. Fiyat elbette önemlidir ama sizin ayakta durabilmeniz için kar oranınız daha önemlidir. Bu sebeple ürünlerinizi daha düşük fiyatlara sunmak yerine, daha yüksek bir fiyatı haklı çıkarmanın yollarını aramalısınız.

7. Ürün Paketleri Oluşturun

Temel satış stratejilerinden biri, ilgili birkaç ürünü bir araya getirerek (bundle yaparak) paket oluşturmaktır. Dropshipping yaparken de aynı yöntemi izleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda ürünlerin tek tek satılmasına kıyasla nakliye maliyetlerini de azaltabilir. Çok satılan ama üzerinde büyük bir kâr marjı olmayan bir ürününüzle bağlantılı olarak müşterilerinizin ne isteyebileceklerini analiz edin. Ardından, büyük üründen elde ettiğiniz düşük kar oranını dengelemek için eklediğiniz ürünlerden elde ettiğiniz kâr marjından yararlanın. Örneğin, perakendeciler büyük ekran televizyonlardan çok yanında sattıkları kablolardan ve paketlerden kar elde ederler.


8. Farklı Pazaryerlerini Deneyin

Dropshipping modeliyle satış yapanların çoğu popüler online pazaryerlerinden de yararlanır. Amazon, Trendyol, Hepsiburada, n11 gibi popüler pazaryerleriyle hem daha geniş kitlelere ulaşır hem de satışlarınızı artırabilirsiniz.

Özellikle stoksuz satış yapmanın yöntemlerinden biri olan Amazon dropshipping’i sıklıkla duymuş olabilirsiniz. Satıcı hesabı oluşturarak Amazon’da dropshipping yapmanız mümkün. Amazon’da mağaza açma ve komisyon oranları gibi bilgileri aktardığımız “Amazon Üzerinden Satış Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler” yazımıza göz atabilirsiniz.

Dropshipping’e Uygun Ürünler Nasıl Bulunur?

Dropshipping pazarında trend olan ürünleri incelemek için yararlanabileceğiniz birkaç internet sitesini aşağıda sizinle paylaşmak istedik.

CJ Dropshipping

CJ Dropshipping web sitesi adından da anlaşılacağı üzere tamamen dropshipping üzerine kurulu bir sitedir. Bu web sitesinin ana sayfasında, pazarın en trend ürünlerini görebilirsiniz. Her kategorinin trend ürünlerini, aramalarınıza göre özelleştirilmiş ürün önerileri görebilirsiniz. Örneğin, bu günlerde CJ Dropshipping web sitesine göre aşağıdaki ürünler en trend ürünler arasında yer alıyor:


 • Saklama kapları
 • Bebek ayakkabıları
 • Kaymaz koltuk kılıfları
 • Diş taşı temizleyicisi
 • Araba kamerası
 • Korse
 • Köpek koşu ve yürüyüş bel kemeri
 • Hayvanlar için tırnak bakım seti

Dropshipping


Facebook

Facebook artık sadece bir sosyal medya mecrası değil aynı zamanda e-ticaret işletmecileri için ürünlerinin/hizmetlerinin reklamını yerleştirebildikleri bir platformdur. Gün geçtikçe Facebook’ta e-ticaret reklamları da artmaktadır. Bu yüzden Facebook ana sayfasında bulunan “Marketplace” butonuna tıklayarak trend olan ürünleri analiz edebilirsiniz.

Ecomhunt

Ecomhunt, e-ticaret işletmecilerinin ürün seçmelerine yardımcı olan bir web sitesidir. Bu site üyelerine her gün yeni trend olan ürünler ve onlarla ilgili analiz raporları sunar. Ancak Facebook reklamları, hedefleme veya örnek reklam içerikleri için ücretli olan profesyonel üyelik yapmanız gerekir.

Ecomhunt

Aliexpress

Dünyanın en büyük pazaryerlerinden biri olan Aliexpress, size ürün seçmek için fikir vermede yarar sağlayacak kaynaklardan biridir. Aliexpress’in ana sayfasında da en çok satan ve en çok ilgi gören ürünleri görebilirsiniz.


Odditymall

Odditmall, tuhaf cihazlar, sıra dışı tasarımlar ve ilginç hediye fikirlerini bir araya getiren bir web sitesidir. Bu web sitesinde sıradan mağazalarda olan ürünlerden çok daha farklı şeyler görebilirsiniz. Bu web sitesini de inceleyerek farklı ürünlerin analizi yapabilirsiniz.

Odditymall

Dropshipping Modeli Neden Avantajlıdır?

 • Riskli Değildir

Dropshipping’in en büyük avantajlarından biri büyük riskler içermemesidir. Çünkü diğer iş modellerinde olduğu gibi büyük yatırımların yapıldığı bir e-ticaret yöntemi değildir.

 • Başlaması Kolaydır

Dropshipping’e başlamak için ticarette profesyonel olmanıza gerek yoktur. Temel bilgileri öğrenmek için biraz zaman ayırırsanız, hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz. Dropshipping modeli sizden çok fazla şey istemez. Sadece satmak için ürün seçmeniz ve tedarikçi bulmanız gerekir. Stoklama ve depolama konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Hemen bugün işinizi kurmaya başlayabilirsiniz.


 • Fazla Sermaye Gerektirmez

Stoksuz satış modeline minimum bütçeyle başlayabilirsiniz. Tüm işinizi bilgisayarınızdan organize edebilirsiniz. Yüksek düzeyde yatırım yapmanıza gerek yoktur. İşletmeniz büyüse de maliyetleriniz çok yüksek olmaz. Ayrıca depoya ihtiyaç duymadığınız için ekstra bir çalışana da ihtiyaç duymazsınız.

 • Sıfıra Yakın Kargo Maliyeti

E-Ticaretin en zaman alan ve bütçe harcanan adımlarından biri kargolamadır. Ancak dropshipping modelinde, ürün paketleme işlemleri ve ürünün kargolanması da tedarikçi firma tarafından yapılır. Bu yüzden kargo firmalarıyla bir anlaşma yapmak zorunda kalmazsınız.

Dropshipping Yaparken Nelere Ekstra Özen Göstermelisiniz?

Ürünler Hakkında Bilgi Eksikliği

Dropshipping modelinde ürünlerinizi deponuzda tutmadığınız için son durumları hakkında fazla bilgiye sahip olamayabilirsiniz. Bu da müşterilerinize hasarlı ürün gittiği takdirde sorun yaşamanıza neden olabilir. Bu yüzden hem güvenilir bir tedarikçi ile anlaşmanız hem de ürünler hakkında bilgilerinizi sürekli olarak güncellemelisiniz.

Müşteri İlişkileri Daha Zordur

Dropshipping’te müşteri ilişkilerini yönetmek zor bir süreçtir. Siz bir vitrin olduğunuz için, tedarikçiniz yanlış sipariş gönderdiğinde, kargo yanlış adrese gittiğinde ya da geç ulaştığında sorumlu direkt olarak siz olursunuz. Böylece müşteri desteğini toplamak da sizin için zorlaşır. Bu süreci iyi yönetmek için siparişin tüm süreçlerini kontrol etmeniz ve bilgi almanız gerekir.

Dropshipping çok fazla tercih edilen bir model olduğu için rekabet de çok sıkıdır. Bu yüzden başlangıçta yüksek kar marjları beklememelisiniz. Tüketicinin dikkatini çekebilmek için bir süre düşük fiyatlar belirleseniz de istediğiniz kar oranlarını elde edemeyebilirsiniz. Ya da satmak için rekabet alanı daha düşük olan ürünleri tercih edebilirsiniz.